
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 380 mV |
| Min Input Voltage | -300 mV |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Load Regulation | 0.1 % |
| Line Regulation | 0.04 % |
Stock: 603
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16742
Ext.Price$0.16742
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16742 | $0.16742 |
| 10 | $0.14752 | $1.47520 |
| 50 | $0.12998 | $6.49900 |
| 100 | $0.11707 | $11.70700 |
| 500 | $0.10544 | $52.72000 |
| 1000 | $0.09496 | $94.96000 |
| 3000 | $0.08794 | $263.82000 |
| 5000 | $0.08144 | $407.20000 |
